Kategorie
Przedszkolne nowinki

Audycje z Bachmanem- czerwiec

15 czerwca odbyło się ostatnie spotkanie w grupie Pszczółek, gdzie wspólnie z Motylkami spędziliśmy czas z Vivaldiną (Panią Katarzyną Kałuską) i Muzykiem, Panem Andrzejem Jóźwiakiem. Goście zapoznali nas z instrumentem dętym- saksofonem.

Mnóstwo zabawy przyniosło nam słuchanie jak Pan Andrzej zagrał na każdej z części saksofonu osobno- na ustniku, na pistolecie oraz na korpusie. Zdecydowanie jednak cały, złożony instrument brzmi najpiękniej!

Tym razem nasze podróże muzyczne skupiły się na kilku miejscach. Pierwszym przystankiem był Nowy Jork i Jazz.

Następnie odwiedziliśmy Brazylię i Rio De Janeiro, a tam posłuchaliśmy dynamicznej Samby. Dziewięciu ochotników próbowało nadążyć za szybkim tempem Samby grając na grzechotkach.

Trzecim miejscem okazała się Japonia a w niej Tokio- miasto robotów i technologii. Z pomocą wyobraźni zamieniliśmy się w roboty reagując na muzykę bądź zastygając bez ruchu.

Na koniec stworzyliśmy Sekcje Muzycznych Podróżników klaszcząc lub szumiąc.

Finalnie nadano nam tytuł Muzycznych Podróżników kończąc tegoroczny cykl zajęć. Brawo Pszczółki i Motylki!

Kategorie
Przedszkolne nowinki

Audycje z Bachmanem- maj

Dzisiaj grupy Pszczółek i Motylków zostały odwiedzone przez Vivaldinę- Panią Katarzynę Kałuską oraz Muzyka- Skrzypaczkę, Panią Joannę Głąb.

Po powitaniu zagraliśmy w „Jaka to melodia?” odgadując tytuły znanych i lubianych utworów.

Dzisiaj przenieśliśmy się do chłodnej i wietrznej Irlandii. Słuchaliśmy tradycyjnej muzyki irlandzkiej- szybkiej, wesołej, dynamicznej. Mieliśmy okazję spróbować utrzymać w powietrzu duże piórka dmuchając na nie oraz dopingować kolegów i koleżanki.

Zamieniliśmy się w strachy na wróble i poruszaliśmy się w tempie wysłuchanych melodii- szybciej, wolniej.

Utworzyliśmy dwa pociągi tańcząc stopniowo coraz szybciej. Wirowaliśmy też z chustkami- ależ było kolorowo!

Dziękujemy za kolejną podróż- do zobaczenia w czerwcu!

Kategorie
Przedszkolne nowinki

Audycje z Bachmanem

W poniedziałkowe przedpołudnie do grup Pszczółek i Motylków zawitały Vivaldina z Panią Agnieszką z Akademii Bachmana. Wydawało nam się, że Pani Agnieszka zapomniała swojego instrumentu, jednak nic bardziej mylnego! Instrumentem Pani Agnieszki okazał się Jej głos!

Spotkanie Audycji z Bachmanem rozpoczęliśmy muzycznym powitaniem oraz rozgrzewką głosu. Poćwiczyliśmy aparat mowy, wykonaliśmy ćwiczenia oddechowe. Odkryliśmy, że podobnie jak Pani Agnieszka- każdy człowiek ma struny głosowe, które wibrują.

Sprawdziliśmy, czy możliwe jest by śpiewać, kiedy brakuje nam powietrza. Ostatecznie stwierdziliśmy, że do tego, by była piosenka potrzebne są: struny głosowe, buzia, powietrze i melodia. Odkryliśmy, że tak jak Pani Agnieszka każdy człowiek ma głos- swój własny instrument, który zawsze nam towarzyszy. Usłyszeliśmy melodie wesołe i smutne oraz dźwięki wysokie i niskie.

W trakcie spotkania przenieśliśmy się do Włoch poznając śpiew belcanto i biały śpiew.

Wiele z zebranych Pszczółek i Motylków po raz pierwszy w życiu usłyszało śpiew operowy na żywo.

Dziękujemy za spotkanie!

Kategorie
Przedszkolne nowinki

Audycje z Bachmanem- marzec

Podczas dzisiejszego Koncertu Edukacyjnego „Audycje z Bachmanem” grupy Pszczółek i Motylków poznały fagot- instrument dęty drewniany.

Obudziliśmy leśne zwierzęta po zimowym śnie. Udało nam się rozwiązać zwierzęce zagadki oraz zamienić się w wybrane zwierzęta bawiąc się do rytmu muzyki na żywo.

Wspólnie z Panią Katarzyną i Muzykiem- Panem Oleksandrem odbyliśmy także podróż do Francji wzbogacając swoją wiedzę o kolejnym z europejskich państw.

Dziękujemy za spotkanie!

Kategorie
Przedszkolne nowinki

Audycje z Bachmanem- luty

Dzisiaj w ramach cyklu „Audycje z Bachmanem” Muzycy spotkali się z grupami Pszczółek i Motylków, abyśmy wspólnie przenieśli się oczami wyobraźni do słonecznej Hiszpanii.

Poznaliśmy też w skrócie obrońcę uciśnionych mieszkańców hiszpańskiej Kalifornii- Zorro- noszącego maskę i sombrero. Zatańczyliśmy pląs poświęcony tej postaci rozwijając sprawność i koordynację ruchową. Potrafimy zatrzymać się bez ruchu, tańczyć z kolorowymi chustkami.

Jako niespodziankę zaśpiewaliśmy gościom piosenkę „My jesteśmy Krasnoludki” z akompaniamentem dwóch gitar. Było muzycznie i dynamicznie!

Dziękujemy Pani Katarzynie i Panu Hubertowi za wspólną zabawę.
Dziś dziękujemy tak, jak nauczyli nas Goście- Muchas Gracias, Amigos!

Kategorie
Przedszkolne nowinki

Audycje z Bachmanem- styczeń

Na styczniowym spotkaniu „Audycji z Bachmanem” główną rolę odegrała altówka.

Ten nieco większy od skrzypiec instrument wzbudził w słuchających wiele emocji, a jego dźwięki przeprowadziły Pszczółki i Motylki przez kolejną opowieść muzyczną, zainspirowały do tańca, muzykowania oraz ekspresji.

Dziękujemy Muzykom za spotkanie.
Do zobaczenia za miesiąc!

Kategorie
Przedszkolne nowinki

Audycje z Bachmanem- XII

15 grudnia w grupie IV zagościli Vivaldina (Pani Katarzyna) z Muzykiem (Panem Michałem) przedstawiając Pszczółkom i Motylkom bajkę muzyczną o Mrózlandii.

Pan Michał opowiedział nam o klarnecie, na którym gra. Zobaczyliśmy, z jakich części składa się instrument.

Zamieniliśmy się w śnieżynki poruszając się: lekko jak płatki śniegu, z energią jak kule śniegowe i zastygając bez ruchu jak mróz.

Zagraliśmy z naszymi gośćmi melodię „Jingle bells” tworząc muzyczny zaprzęg sań Mikołaja. Popisaliśmy się także wiedzą o tytułach znanych kolęd oraz rozwiązaliśmy zagadkę muzyczną odkrywając, że Pan Muzyk zagrał na klarnecie „Cichą noc”.

Spotkanie podsumowała wizyta w Zimowym Lesie.

Dziękujemy Pani Katarzynie i Panu Michałowi za wprowadzenie nas w świąteczny nastrój.

Kategorie
Przedszkolne nowinki

Audycje z Bachmanem XI

Podczas naszego listopadowego spotkania z cyklu „Audycje z Bachmanem”, Vivaldina przeniosła nas do zaczarowanej krainy.

Opowiadając bajkę muzyczną przedstawiła nam kolejny instrument- obój.

Uczestnicy spotkania z grup IV i V tańczyli z chustkami, grali na instrumentach, wzięli udział w zabawach rytmicznych.

Dziękujemy Gościom za spotkanie a Wam- drodzy Rodzice- za umożliwienie Dzieciom udziału w tych fantastycznych zajęciach.

Kategorie
Przedszkolne nowinki

Audycje z Bachmanem

W tym roku w Audycjach z Bachmanem udział biorą grupy IV (Pszczółki) i V (Motylki). W poniedziałek, podczas pierwszego- wrześniowego spotkania, Przedszkolaki poznały Bumka, który pokazał Dzieciom, jak rytm może zbliżać, bawić i porządkować wszystko- nawet powrót do szkolnej codzienności.

Temat: Rytm;
Instrumenty perkusyjne, Cajon.

Wyjazdowe Audycje z Bachmanem to cykl koncertów adresowany do uczniów szkół podstawowych i dzieci przedszkolnych. Spotkania są idealnym uzupełnieniem szkolnej edukacji muzycznej, bazują na podstawie programowej MEN. Zajęcia mają formę cykliczną, odbywają się raz w miesiącu. Podczas koncertów uczniowie poznają instrumenty i ich brzmienie, formy muzyczne, różne tańce, nazwiska wielkich kompozytorów, ich biografie i twórczość a także muzykę różnych kultur. Zajęcia prowadzone są przez prelegenta – Bachmana/Vivaldinę – w zabawny sposób, nie zapominając przy tym, że przede wszystkim mają mieć one charakter edukacyjny. W każdym miesiącu prezentowany jest inny instrument.”

Źródło: https://proculture.pl/audycje-z-bachmanem/